9 Mart 2008 Pazar

Google, Ne Ayaksın Sen ?

İnterneti az ya da çok kullanan herkes için bir anlam ifade eden, son dönemdeki birçok yeniliğin öncüsü konumundaki Google’a olan ilgi ve sevgimin de etkisiyle gelişmeleri yakından izlemek amacıyla takip ettiğim 3 Google blogu var. Google Operating System, Google Tutor ve Offical Google Blog. Sayı 3 ile sınırlı değil tabii, en sık kullandığım Google hizmetlerinden biri olan işlevsel RSS okuyucu Google Reader’a kısa bir süre öncesine kadar Google’la alakalalı birçok blog eklemiştim, ancak hepsini okumak için yeterli zamana sahip olmadığımdan sayıyı 3’e indirdim.

Bu satırları yazma isteğimi tetikleyen ise Offical Google Blog’da yer alan bir yazı. 4 Mart 2008 tarihinde yayınlanan ve seri halinde devam edeceği ifade edilen Why Data Matters başlıklı yazıda arama motorlarının ortaya çıkışının kısa bir hikayesine yer verildikten sonra olaya Google’ın getirdiği bakış açısı anlatılmış. Yazı biraz da son dönemde oldukça yoğun eleştiri alan Google’ın kişisel bilgileri depolama stratejisi için günah çıkarması şeklinde yorumlanabilir.

Özetle loglarınızı(internette yaptığınız her şeyi) kayıt altına alıyoruz, böylelikle arama algoritmamızı her gün geliştirip size daha iyi hizmet sunuyoruz diyor amcalar. Evet interneti daha efektif kullanabilmemiz için geçmişteki hareketlerimizin yorumlanması ve bu hareketlerden anlamlı bilgiler çıkarılması kaçınılmaz. Yine de Google’ın benim hakkımda benden daha çok şey bildiği gerçeğini düşündükçe “Bir gün bu adamlar başıma bir iş açmasın ?” mealinde sorular sormaktan kendimi alamıyorum. Top, tüfek, füze yerine kişisel bilgilerin derlenmesiyle elde edilecek sonuçların yeni nesil savaşlarda en önemli silah olabiliceğini düşünmek var bir de. En iyisi fazla düşünmemek galiba...

Google dost musun, düşman mısın, ne ayaksın sen ? :D

Hiç yorum yok: